Kogut to symbol punktualności. Pewnie dlatego stał się on głównym elementem ozdobnym przepięknego budzika marki Junghans z 1912 roku, który zasilił właśnie kolecję NaczaPL. Kogut w mitologii często budził Bogów, wywoływał słońce i zwiastował nastanie światła. W Grecji wierzono, że odganiał też boginię ciemności – Hekate. Tak też jest z budzikami – zazwyczaj budzą nas z samego rana, czyli odganiają mrok. W niektórych wierzeniach kogut to także symbol płodności. Niekiedy, szczególnie czarny kogu był kojarzony z czarną magią, a także z wierzchowcem dibałów. Motyw jazdy na kogucie spotykamy min. w u doktora u Fausta czy polskiej jego wersji czyli u Pana Twardowskiego. Tak opisano wizytę Twardowskiego w Bydgoszczy: „W roku pańskim 1560, w piękny majowy dzień na Starym Rynku zgromadził się ogromny tłum, wszyscy byli podnieceni, ale nie bardzo wiedzieli co się ma wydarzyć. Nawet pan burmistrz, ze złotym łańcuchem na szyi, się zjawił – widać dostojnego gościa powitać przybył. Nagle powstała ogromna wrzawa – Jedzie! Jedzie! – krzyczano. Patrzą ludziska, a tu ulicą Mostową na pięknym kogucie, w złote pióra strojnym, jedzie Pan Twardowski. Wjechał na Rynek, koguta zatrzymał, aż złote iskry się posypały. Zsiadłszy z pięknego ptaka, pokłon oddał burmistrzowi, który z kolei czarnoksiężnika dukatami obdarzył i szczęśliwego pobytu w mieście życzył”.

Można by powiedzieć, że wiele budzików powinno być ozdobionych kogutami. A tych jest bardzo, ale to bardzo mało. Osobiście spotkaliśmy jeszcze tylko jeden model marki Kinzle (też początek XX wieku) z kogutem wkomponowanym w dwa dzwonki. Dziwne, ale ptaki te nie za często występowały na budzikach. 

Omawiany model posiada tarczę z logo zaprojektowanym w 1890 roku i używanym do początku XX wieku. Grawer na mechanizmie A12 wskazuje rok jego produkcji – 1912. Co się działo w tym czasie na świecie? W tym roku powstała chociażby amerykańska wytwórnia filmowa Universal Pictures, a także została proklamowana Republika Chińska. Niedaleko od prawodpodobniego miejsca powstawia owego budzika czyli Schwarzwaldu, a dokładnie 212 km dalej w miejscowości Neunkirchen urodził się Erich Honecker, późniejszy przywódca NRD. Honecker – Wecker? Brzmi podobnie 🙂

Osobiście nam kojarzy się ten budzik z programem TELEWIZYJNYM „TELERANEK”. Dużo fajnych wspomnień z dzieciństwa, a słynne „Kukuryku!” rozbrzmiewać będzie od teraz na półkach naszej kolekcji.

Leave a comment