Junghans to potęga w świecie zegarów. Szczególnie dużo budzików z tej fabryki opanowało Europę na początku XX wieku. W 1903 roku faktoria produkowała blisko milion zegarów rocznie, zatrudniając do tego blisko 3000 pracowników. Potęga! Pomyśleć, że Erhard Junhans wraz z bratem zaczynali swoją „czasochłonną” przygodę od produkcji komponentów m.in. dla firmy Black Forest (słynącej z produkcji zegarów z kukułką).

Omawiany model Perla (pod taką nazwą, bez litery C, występował w katalogach do 1905/1906 roku) to model średniej półki, który dzięki swoim charakterystycznym wypustkom na korpusie stał się flagowym modelem przez pierwsze 10-20 lat XX wieku. Ten dokładnie egzemplarz pochodzi z roku 1908, o czym świadczy datowanie na mechanizmie (A08). Ciekawostką są oznaczenia literowe przy roku. O ile 08 to oczywiście datowanie na 1908 rok, to literki A i B świadczą o której połowie danego roku mówimy. Zatem tutaj mamy do czynienia z pierwszą połową 1908 roku.

Idźmy dalej i skupmy się na tym, co jest na tarczy, a tu ewidentnie jest reklama zegarmistrza Christiana Petersena z miasta Husum, położonego w północnych Niemczech na wybrzeżu Morza Północnego. Ze starych ksiąg adresowych wiemy, że Christian Petersen mieszkał w Husum już w 1900 roku, a datowanie prosperity zakładu można oprzeć na skanie pocztówki rynku Husum, który załączam.

Widać na nim charakterystyczne dla lat 10-tych i 20-tych samochody produkcji niemieckiej. Zakład stać było na reklamę w centralnym miejscu rynku w Husum (boczna elewacja ukazana na pocztówce). Wnioskować można zatem, że był to zakład znany, ceniony i odpowiednio zarabiający – to był bardzo dobry czas dla producentów zegarów. Każdy chciał bowiem mieć ładny model w swoim domu, każdy nie chciał się spóźniać do pracy, na spotkanie. Każdy chciał być na czasie. Skoro Junghas wypuszczał już w tym czasie milion egzemplarzy (z czego dużą część stanowiły budziki) to i tego typu zakłady zegarmistrzowsko-optyczne stać było na własne reklamówki. I tak właśnie na dostarczonym przez Junghasna modelu dokonano wymiany tarczy na własnej produkcji wydruk zdobiony i oznaczony nazwiskiem właściciela zakładu oraz nazwy miejscowości, gdzie miał swoją siedzibę. 

Perla to model, których uchował się przez wiele lat w katalogach marki Junghans. Załączam też zdjęcie ze rzutami z katalogów z 1901, 1902, 1905, i 1910.

Charakteryzował się dokładnym chodem, ciekawymi kształtami i co było ważne dla zegarów/mechanizmów w tamtych czasach był pyłoszczelny (staub-dicht). W mojej opinii największą zaletą był jego interesujący wygląd tłoczeń mosiężnej obudowy z charakterystycznym ciągiem kulek (pereł? stąd pewnie nazwa) wokół jej obwodu. Nasz egzemplarz nie będzie akurat restaurowany. Bardzo fajna patyna i spękania blachy akurat w tym wypadku bardzo wzmacniają jego ogólny wizerunek. Nie zawsze restauracja danego egzemplarza jest konieczna – w tym wypadku właśnie tak jest. Budzik na poprawnym chodzie, z czystym mechanizmem już stoi na naszej półce. 

Leave a comment