To model typu „must have” dla każdego kolekcjonera budzików. Nie jest łatwo go trafić, a szczególnie w dobrym stanie. Mi zajęło to nieco ponad rok, ale się udało!

Nazwa „Mirliton” może odnosić się zarówno do fancuskiego słowa określającego piszczałkę lub określającego coś na kształt ćwierkania, jak również pochodzić od skrzydlatego nakrycia głowy – czapki wojskowej z filcu, ozdobionej wstęgą z tkaniny, która popularna była w wojskach europejskich do niemal do końca XVIII wieku. Czapka ta, nazwa właśnie mirliton, noszona była przede wszystkim przez huzarów i na przykład na terenach obecnej Austrii była nazywana także jako Flügelmütze lub Flügelkappe, a później Schackelhaube (czako) – stąd Mirliton określany jest właśnie pierowzorem znanego i cenionego w kręgach wojskowych nakrycia głowy czyli czako. 

I niezależnie od czego konstruktorzy Junghansa nazwali ten wyjątkowy budzik, jest on rzeczywiście wyjątkowy. Dlaczego? Ponieważ posiada dwutonowy dzwonek! Dzięki sprytnemu mechanizmowy, który podnosi dzwonek na różne wysokości, sprawia, że młoteczek który zostaje na tym samym poziomie, uderza o dwa różne dzwonki (górny i dolny), które charakteryzują się odmiennością tonów. Daje to niesamowity efekt dzwonienia, podobny do syreny strażackiej! To tzw. dwutonowy automat, którego ze świecą szukać na aukcjach czy antykwariatach. Jeśli już pojawia się, to jego ceny są naprawdę wysokie. Jego siostrzany model stanowi Junghas Cherie – poplarna wisienka. 

Budziki te produkowane były od 1905 roku, a ten dokładnie model pochodzi, jak wskazują oznaczenia mechanizmowe (symbol B08), z 1908 roku. Sama puszka budzika to standardowa mosiężna puszka Junghasna (miedzowana). Co innego tarcza – ta jest papierowa z z tłoczeniami, co nie tak często występuje u tego producenta. Korona budzika (trochę przypominająca właśnie czapkę Mirliton) jest mosiężna, w tym wypadku pozłacana. Sygnatury firmy Junghans w dwóch standardowych miejscach na mechanizmie i tarczy. 

Wymiary budzika to: wysokość 20,5 cm, szerokość12,5cm, głębokość 6,5cm.

Leave a comment